Внедряване на иновации
„Внедряване на иновации в предприятията“ Срок за кандидатстване: СЕПТЕМВРИ – НОЕМВРИ 2023 г.
|
|
Цел: |
Предоставяне на фокусирана подкрепа на българските предприятия за повишаване на иновационната дейност чрез внедряване на иновации в тематичните области на ИСИС 2021 -2027: 1) „Информатика и ИКТ“ 2) „Мехатроника и микроелектроника“ 3) „Индустрия за здравословен живот, биоикономика и биотехнологии“ 4) „Нови технологии в креативните и рекреативните индустрии“ 5) „Чисти технологии, кръгова и нисковъглеродна икономика“
|
Бюджет по процедурата: |
150 000 000 евро, от които:
|
Допустими бенефициенти:
|
– Микро, малки, средни предприятия и малки дружества със средна пазарна капитализация (Small Mid-Caps), регистрирани не по-късно от 31.12.2020 г.
– Да са реализирали нетни приходи от продажби за 2022 финансова година в зависимост от категорията на предприятието – кандидат, както следва:
|
Допустими дейности и разходи: |
Проектите трябва да са насочени към внедряване на продуктова иновация или иновация в бизнес процесите, насочена към производство на стоки и предоставяне на услуги
ДОПУСТИМИ ДЕЙНОСТИ: Елемент А „Инвестиции: Дейност 1. Внедряване на продуктова иновация (стока или услуга) или иновация в бизнес процесите посредством придобиване на машини, съоръжения и оборудване, представляващи дълготрайни материални активи (ДМА).
Дейност 2. Внедряване на продуктова иновация (стока или услуга) или иновация в бизнес процесите посредством придобиване на специализиран софтуер (вкл. разработване), патенти, лицензи, „ноу хау” и др., представляващи дълготрайни нематериални активи (ДНА).
Елемент Б „Услуги“: Дейност 1. Защита на правата по индустриална собственост върху внедряваната иновация – заплащане на такси за заявяване и регистрация на правата по индустриална собственост върху внедряваната иновация пред съответното компетентно ведомство на национално и/или международно равнище.
Дейност 2. Консултантски и помощни услуги в подкрепа на иновациите 2.1) Консултантските услуги в подкрепа на иновациите включват дейности за услуги, извършени от правоспособен представител по индустриална собственост, свързани със защита на индустриална собственост на национално и международно равнище върху внедряваните по проекта иновативни продукти/процеси, вкл. проучвания (за „състояние на техниката“, „новост“, „изобретателска стъпка“ и „техническа приложимост“) . 2.2) Помощните услуги в подкрепа на иновациите включват: а) дейности за осигуряване на достъп до бази данни и библиотеки, които да бъдат използвани във връзка с подобряването на внедрявания по проекта продукт (стока или услуга) или бизнес процес; б) дейности за осигуряване на услуги от лаборатории за провеждане на изследвания, измервания и изпитвания.
ДОПУСТИМИ РАЗХОДИ:
ЕЛЕМЕНТ А „Инвестиции“: 1) Разходи за придобиване на дълготрайни материални активи (ДМА) – машини, съоръжения и оборудване, необходими за изпълнението на проекта. 2) Разходи за придобиване на дълготрайни нематериални активи (ДНА) – специализиран софтуер* (вкл. разработване), патенти, лицензи, „ноу хау” и др., необходими за изпълнението на проекта. *Разходите за специализиран софтуер (независимо един или повече), включително лицензии за софтуер не трябва да надвишават 200 000 лева.
ЕЛЕМЕНТ Б „Услуги“: 1) Разходи за такси за заявяване и регистрация пред съответното компетентно ведомство във връзка със защита на правата по индустриална собственост върху внедряваната иновация на национално и/или международно равнище – до 10 000 лв. 2) Разходи за консултантски и помощни услуги в подкрепа на иновациите: 2.1) Разходите за консултантски услуги в подкрепа на иновациите включват разходи за външни услуги (чрез договор за възлагане, граждански договори и др.), извършени от правоспособен представител по индустриална собственост, свързани със защита на индустриална собственост на национално и/или международно равнище върху внедряваните по проекта иновативни продукти/процеси, вкл. проучвания (за „състояние на техниката“, „новост“, „изобретателска стъпка“ и „техническа приложимост“)– до 10 000 лв.
2.2) Разходи за помощните услуги в подкрепа на иновациите включват: а) разходи за такси за достъп до бази данни и библиотеки, които да бъдат използвани във връзка с подобряването на внедрявания по проекта продукт (стока или услуга) или бизнес процес – до 30 000 лв. б) разходи за външни услуги (чрез договор за възлагане и др.), свързани с осигуряване на услуги от лаборатории за провеждане на изследвания, измервания, изпитвания и др.
!Разходите за Елемент Б „Услуги“ не следва да надвишават 25% от общите допустими разходи по проекта.
|
Размер на финансиране: |
Интензитет на помощта: от 20% до 45 % взависимост от категорията на предприятието-кандидат и мястото на изпълнение на проекта.
Минимален размер на безвъзмездното финансиране: 50 000 лв. Максимален размер на безвъзмездното финансиране:
|