Разработване на иновации
„Разработване на иновации в предприятията“ Срок за кандидатстване: АВГУСТ-ОКТОМВРИ 2023 г. |
|
Цел: |
Предоставяне на фокусирана подкрепа на българските предприятия за повишаване на иновационната дейност чрез разработване на иновации в тематичните области на ИСИС 2021 -2027: 1) „Информатика и ИКТ“ 2) „Мехатроника и микроелектроника“ 3) „Индустрия за здравословен живот, биоикономика и биотехнологии“ 4) „Нови технологии в креативните и рекреативните индустрии“ 5) „Чисти технологии, кръгова и нисковъглеродна икономика“ |
Бюджет по процедурата:
|
127 млн. лева, разпределение по следния начин:
|
Допустими кандидати и партньори:
|
Микро, малки, средни предприятия и малки дружества със средна пазарна капитализация с над 3 години дейност.
Големи предприятия, които са допустими единствено в сътрудничество с МСП.
Да са реализирали нетни приходи от продажби за 2022 финансова година в зависимост от категорията на предприятието – кандидат/партньор, както следва:
|
Допустими дейности и разходи: |
Проектите трябва да са насочени към разработване на продуктова иновация или иновация в бизнес процесите, насочена към производство на стоки и предоставяне на услуги.
ДОПУСТИМИ ДЕЙНОСТИ:
Елемент А – режим „Помощи за проекти за научноизследователска и развойна дейност“
на продуктова (стока или услуга) или производствена иновация.
2. Създаване и тестване на прототипи и пилотни линии, свързани с разработването на продуктова (стока или услуга) или производствена иновация.
Елемент Б – режим „de minimis“ 1.Защита на индустриална собственост на национално и международно равнище и ползване на необходимата за това експертна помощ – вкл. заявяване и регистрация на патент и/или полезен модел и/или промишлен дизайн на разработваната иновация, извършване на проучвания от Патентно ведомство на Република България и/или от лицензиран представител по индустриална собственост, дейности за изготвяне на заявка за патент и/или полезен модел и/или дизайн на национално и/или международно ниво, както и извършване на консултантски и юридически услуги, свързани с лицензиране и доходи от права върху разработваната иновация.
ДОПУСТИМИ РАЗХОДИ: Елемент А 1. Разходи за възнаграждения (вкл. здравни и осигурителни вноски за сметка на работодателя) на персонал за срока на изпълнение на проекта – изследователи, технически персонал и друг квалифициран персонал, участващ пряко в дейностите за разработване на иновацията. 2. Разходи за амортизация на собствено оборудване и инструменти, вписани в активите на кандидата/партньора и представляващи дълготрайни материални активи (ДМА), необходими за разработването на иновацията, доколкото те се използват, и за периода, през който се използват за проекта. 3. Разходи за амортизация на сгради и помещения, вписани в активите на кандидата/партньора, необходими за разработването на иновацията, в частта, в която се използват (кв. м.), и за периода, през който се използват за проекта. 4. Разходи за външни услуги, необходими за разработването на иновацията:
Елемент Б
2. Разходи за консултантски и юридически услуги, свързани с лицензиране и доходи от права върху разработената иновация.
|
Размер на финансиране: |
Интензитет на помощта: от 25% до 60 % взависимост от категорията на предприятието-кандидат/ партньора и взависимост дали проекта се осъществява в партньорство и/или резултатите от проекта се разпространяват широко.
Минимален размер на безвъзмездната финансова помощ: 50 000 лв. Максимален размер на безвъзмездната финансова помощ:
|