Енергийно обновяване на сгради в сферата на производството, търговията и услугите, както и сгради от сектор туризъм
НАЦИОНАЛЕН ПЛАН ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ И УСТОЙЧИВОСТ
Кандидатстване: 02.02.2023 г. – 15.06.2023 г. |
|
Цел: |
Основната цел на настоящата процедура е устойчиво енергийно обновяване на сгради в сферата на производството, търговията и услугите, както и сгради от сектор туризъм. |
Бюджет по програмата: |
Общ бюджет: 235 200 000 лв., разпределен по следния начин: v Микро/малки предприятия (25%) – 58 800 000 лв. v Средни предприятия (35%) – 82 320 000 лв. v Големи предприятия (40 %) – 94 080 000 лв.
|
Допустими бенефициенти:
|
v Микро, малки, средни предприятия и големи предприятия, регистрирани не по-късно от 31.12.2019 г. v Да са реализирали нетни приходи от продажби за 2022-ра финансова година в зависимост от категорията на предприятието-кандидат, както следва: Микропредприятие ≥ 70 000 лева Малко предприятие ≥ 150 000 лева Средно предприятие ≥ 650 000 лева Голямо предприятие ≥ 3 500 000 лева
|
Допустими дейности: |
v Дейности за извършване на обследване за енергийна ефективност и сертифициране за ЕЕ – първоначално обследване за енергийна ефективност за целите на подаване на предложение по настоящата процедура; v Дейности за изпълнение на СМР за прилагане на мерки за енергийна ефективност и мерки за оползотворяване на енергия от възобновяеми източници, ако са посочени в енергийното обследване, в т. ч. всички съпътстващи СМР, необходими за изпълнение на мерките; v Дейности за изготвяне на инвестиционен проект и оценка на съответствието му съгласно ЗУТ; v Дейности за авторски надзор, съгласно ЗУТ; v Дейности за строителен надзор, съгласно ЗУТ; v Дейности, свързани с въвеждането на обектите в експлоатация; v Дейности за изготвяне на независима експертна оценка, изготвена от сертифициран енергиен одитор след приключване на дейностите по изпълнение на СМР.
ВАЖНО: Задължително изискване е след изпълнение на препоръчаните в обследванията за енергийна ефективност мерки, във всяка сграда, включена в проекта, да се постигне минимум 30% спестяване на първична енергия.
KОМПОНЕНТ 1 – ПРЕДПРИЯТИЯ В СФЕРАТА НА ПРОИЗВОДСТВОТО
v Следва да се спазват изискванията за изготвяне на обследвания за енергийна ефективност, определени в Наредба № Е-РД-04-05 от 8.09.2016 г. за определяне на показателите за разход на енергия, енергийните характеристики на предприятия, промишлени системи и системи за външно изкуствено осветление, както и за определяне на условията и реда за извършване на обследване за енергийна ефективност и изготвяне на оценка на енергийни спестявания, съгласно чл. 57, ал. 6 от ЗЕЕ.
v За сгради на предприятия в сферата на производството (Kомпонент 1), процентът на енергийни спестявания се изчислява от Доклада за резултатите от обследване за енергийна ефективност, изготвено по реда на чл. 57, ал. 6 от ЗЕЕ.
v За сградите на предприятия в сферата на производството, които попадат в обхвата на Kомпонент 1, не се изисква постигане на клас на енергопотребление.
v Не се издава сертификат за енергийни характеристики на промишлена система, както и не се издава сертификат за енергийни характеристики на производствена сграда, която е част от промишлената система.
v Следва да се осигури най-малко 30 % спестяване на първична енергия спрямо базова линия на енергопотребление на производствената сграда.
KОМПОНЕНТ 2 – ПРЕДПРИЯТИЯ В СФЕРАТА НА ТЪРГОВИЯТА И УСЛУГИТЕ, ВКЛЮЧИТЕЛНО В СЕКТОР „ТУРИЗЪМ“
v Следва да се спазват изискванията за изготвяне на обследване за енергийна ефективност и сертификат за енергийни характеристики на сграда в експлоатация, определени в Наредба № Е-РД-04-2 от 16.12.2022 г. и Наредба № РД-02-20-3 от 09.11.2022 г.
v Процентът на енергийни спестявания се изчислява от сертификата за енергийни характеристики на сградата, съставен след извършено обследване за енергийна ефективност, съгласно Наредба № Е-РД-04-2 от 16.12.2022 г. и Наредба № РД-02-20-3 от 09.11.2022 г., на база годишен разход на първична невъзобновяема енергия при актуално състояние и годишен разход на първична невъзобновяема енергия след въвеждане на енергоспестяващите мерки от избрания пакет.
v Докладът от обследването за енергийна ефективност следва бъде изготвен в обхват и съдържание съгласно изискванията, опредени в Наредба № РД-02-20-3 от 09.11.2022 г.
v След изпълнение на предвидените в изготвеното обследване за енергийна ефективност енергоспестяващи мерки (ЕСМ), се изисква постигане на клас на енергопотребление „В” и минимум 30% спестяване на първична енергия.
! В случай, че мерките в предложението за изпълнение на инвестиция включват изграждане на съоръжения/системи за производство на енергия от възобновяеми източници (ВИ) в сградата (или в близост до сградата), допустими за финансиране са само такива за собствено потребление, с цел осигуряване на сградата с енергията от ВИ за отопление, охлаждане, вентилация, гореща вода за битови нужди, осветление и др.
|
Срок на изпълнение на проекта |
До 24 месеца |
Размер на субсидията за проект (лева): |
v Минимален размер на заявеното безвъзмездно финансиране на предприятие: 35 000 лева v Максимален размер на заявеното безвъзмездно финансиране на предприятие: ® Микро предприятия: 100 000 лева ® Mалки предприятия: 300 000 лева ® Средни предприятия: 500 000 лева ® Големи предприятия: 1 500 000 лева
|
Процент съфинансиране:
|
v При режим „de minimis“: Интензитет на финансиране – 65%
v При режим „Инвестиционни помощи за мерки за повишаване на енергийната ефективност“: В ЮЗР: Извън ЮЗР: Микро и малки предприятия 55% 65% Средни предприятия 45% 55% Големи предприятия 35% 45% |
Техническа документация при кандидатстването
|
На етапа на кандидатстване кандидатът следва да представи: 1. Доклад за резултатите от обследване за енергийна ефективност, изготвено по реда на Наредбата по чл. 57, ал. 6 от ЗЕЕ (за сгради по компонент 1) ИЛИ доклад за резултатите от обследване за енергийна ефективност и валиден сертификат за енергийни характеристики на сграда в експлоатация, изготвени по реда на действащата към момента на кандидатстване Наредба по чл. 48 от ЗЕЕ (за сгради по компонент 2), за сградата, включена в предложението за изпълнение на инвестиция. За целите на процедурата, сертификатът за енергийни характеристики на всяка сграда, която кандидатства за получаване на средства по Компонент 2 трябва да се издаде/актуализира в съответствие с изискванията към енергийните характеристики, определени в Наредба №РД-02-20-3 от 9.11.2022 г. за технически изисквания към енергийните характеристики на сгради (Обн. ДВ. бр.92 от 18 Ноември 2022г., изм. и доп. ДВ. бр.3 от 10 Януари 2023г.). и Наредба № Е-РД-04-2 от 16.12.2022 г. за обследване за енергийна ефективност, сертифициране и оценка на енергийните спестявания на сгради. 2. КСС за предвидените за изпълнение енергоспестяващи мерки в обследванията за енергийна ефективност. 3. Писмо по чл. 2, ал. 2 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони от съответната компетентна институция – РИОСВ/МОСВ, че не е необходимо провеждане на процедура по реда на Глава втора от същата наредба, или Решение за преценяване на необходимостта от извършване на ОВОС, съгласно чл. 8 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка на въздействието върху околната среда с характер „да не се извършва ОВОС“ или Решение по ОВОС за одобряване, съгласно чл. 18 от същата наредба; или Решение по чл. 18 или чл. 28 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони за одобряване. В случай на издадени Решения по ЗООС и ЗБР инвестиционният проект трябва да е съобразен с условията и мерките в решенията и да съответства на описаните параметри в тях.
! Задължение на крайния получател е да съхранява оригинал на техническата документация в целия й наличен обем и свързаната с нея налична документация (съгласувания, одобрения и разрешения и др.), включително и готовият работен/технически проект трябва да бъде изготвен и одобрен съгласно Закона за устройство на територията, Наредба №4 за обхвата и съдържанието на инвестиционните проекти и действащата нормативна уредба, придружен от количествени сметки по приложимите части и количествено-стойностна сметка по видове СМР в пълно съответствие с КС на проектантите. |